Oysa zaman yaşamın kendisiydi ve yaşamın yeri yürekti

Sonunda büyük kentin görüntüsü yavaş yavaş değişmeye başladı. Eski mahalleler yıkıldı yeni evler yapıldı. Gereksiz bulunan şeyler kaldırıldı. İçlerinde oturacak kişilerin uygun olup olmadıklarına bakılmadan tek tip evler yapıldı. Aslında her aileye ayrı bir model yapmak gerekirdi, ama tek tip evler hem ucuz oluyor hem de çok daha kısa zamanda bitirilebiliyordu.

Büyük kentin kuzeyinde şimdi dev gibi binalarla bir mahalle kurulmuştu. Birbirinin tıpkısı olan kışla gibi dört köşe yapılar sıra sıra uzanıyordu. Evler aynı olduğu için sokaklarda birbirine benziyordu. Bu tek tip yollar çoğal çoğal ufka kadar dayandılar. Tıpkı düzgün bir çöl gibi burada yaşayan insanların hayatları da aynı şekilde son derece düzgündü çünkü burada her şey hesaplı her şey planlıydı. Her santim ve her an.
Zaman tasarruf edeyim derken aslında başka şeylerden tasarruf ettiğinin kimse farkında değildi. Yaşamlarının gittikçe daha zavallı daha tek düze ve daha soğuk geçtiğini kavramak istemiyorlardı.

Bu gerçeği sadece çocuklar ta yüreklerinde hissettiler çünkü artık kimsenin onlara ayıracak zamanı yoktu.

Oysa zaman yaşamın kendisiydi ve yaşamın yeri yürekti
İnsanlar zamandan tasarruf ettikçe zaman azalıyordu.

Momo’yu Micheal Ende bize anlatsın

Sevgili Ende, Momo için ben bu hikâyeyi garip bir yolcudan dinledim ve size aynen anlattım. Ne yazık ki bu hikâyeyi anlatanı o günden sonra hiç görmedim.” der.

Bu garip yolcunun ona söylediği son cümleyi ise okurlarına aynen aktarır. “ben size bütün bunları” dedi, “olup bitmiş gibi anlattım. Oysa gelecekte olacakmış gibi de anlatabilirdim. Benim için ikisinin arasında bir fark yok.”

20. yüzyılın en popüler Alman yazarlarından biridir. Genelde çocuk kitaplarındaki büyük başarılarından söz edilse de yetişkinler için de kitaplar yazmıştır. Ende “Hikâyelerimi içimdeki çocuk ve hepimiz için anlatıyorum” ve “benim kitaplarım 8 ve 80 yaş arasındaki tüm çocuklar içindir” demiştir.

Ama illaki tanımak istiyorsanız... tıklayın

Michael Andreas Helmuth Ende (d. 12 Kasım 1929, Garmisch-Partenkirchen – 28 Ağustos 1995, Filderstadt). Alman fantastik çocuk kitapları yazarı.

Bitmeyecek Öykü ile dünya üzerindeki milyonlarca çocuğu büyüleyen Michael Ende’nin yazar olarak ilk büyük başarısı, çocuklar için yazdığı Cim Düğme ve Lokomotifçi Lukas (Jim Knopf und Lukas der Lokomotivfuehrer)’dir. Bu kitabın devamı niteliğinde Cim Düğme ve Vahşi On Üçler ve Momo adlı kitapları da bulunmaktadır. Çalışmaları 40’tan fazla dile çevrilmiş, 20 milyondan fazla satmış; sinema, sahne oyunları, opera ve sesli kitaba uyarlanmıştır.

12 Kasım 1929’da Almanya’da Garmisch-Partenkirchen’de dünyaya gelen Michael Ende, gerçeküstücü bir ressam olan Edgar Ende ile fizyoterapist Louise Bartholomew Ende’nin tek çocuğudur.  1936’yılında babasının işi Nazi yönetimi tarafından “dejenere” olarak ilan edildi ve yasaklandı. Bu yüzden babası gizli çalışmak zorunda kaldı. II. Dünya Savaşı’nın ağır dehşeti çocukluğunu etkiledi. Münih’e ilk hava saldırısı gerçekleştiğinde on iki yaşındaydı.

1945’te on altı yaşındayken askere çağrılınca eğitimini sürdürdüğü Waldorf okulundan ayrıldı. Savaştan sonra 1948-1950 yılları arasında bir drama okuluna katıldı, aktörlük yaptı, skeçler ve kısa oyunlar yazdı, Münih Halk Tiyatrosu’nda yönetmenlik ve Bavyeralı bir yapım şirketi için film eleştirmenliği yaptı.

1952 yılında bir yılbaşı partisinde tanıştığı Ingeborg Hoffman ile 1964 yılında Roma’da evlendi. Hoffman hümanist değerleri sürdürmek için kararlı bir örgüte, Hümanist Birliğine katılmak için Ende’yi teşvik etti. Birlikte insan hakları için çalıştılar. Eşinin rehberliğinde çeşitli gruplarla tanıştı. 1985 yılında Hoffman’ın ani ve beklenmedik ölümüyle Ende, İtalya, Casa Liocorno daki evlerini sattı ve Münih’e döndü.

1992 yılında, Ende’ye mide kanseri teşhisi konuldu. İki yıl süren tedavi sonunda 28 Ağustos 1995’te hastalığa yenik düşerek 64 yaşındayken Filderstadt’ta yaşamını yitirdi.

Çalışmaları

Yazın hayatına 1950’lerde kabare senaryoları yazarak başlayan Ende’nin en çok ses getiren kitabı 1979’da yayımlanan Bitmeyecek Öykü adlı romanıydı. Roman 30’dan fazla dile çevrildi ve uluslararası alanda çok satanlar listesine girdi. Ayrıca Momo adlı kitabı ise büyük ses getirdi. Kitabında zamandan bahseden yazar, bu romanın hikâyesini birinden duyduğunu, duyduklarını hiç değiştirmeden bize aktardığından bahseder.

Ende, 20. yüzyılın en popüler Alman yazarlarından biridir. Genelde çocuk kitaplarındaki büyük başarılarından söz edilse de yetişkinler için de kitaplar yazmıştır. Ende “Hikayelerimi içimdeki çocuk ve hepimiz için anlatıyorum” ve “benim kitaplarım 8 ve 80 yaş arasındaki tüm çocuklar içindir” demiştir.

Fantezi dünyasını seçen, fakat gerçek dünyayla olan bağlarını da koparmayan öyküleriyle pek çok övgü ve ödül almasına karşın alçak gönüllülükten vazgeçmemiştir.

Ödülleri

 • 1961 Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü – Cim Düğme ve Lokomotifçi Lukas (Jim Knopf und Lukas der Lokomotivführer)
 • 1967 Hugo-Jacobi Ödülü
 • 1974 Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü – Momo
 • 1979 Buxtehude Bull – Bitmeyecek Öykü (Die unendliche Geschichte)
 • 1980 Çocuk Edebiyatı Derneği Volkach Alman Akademisi Büyük Ödülü
 • 1980 Wilhelm Hauff Ödülü – Bitmeyecek Öykü
 • 1981 Uluslararası Janusz Korczak Edebiyat Ödülü – Bitmeyecek Öykü
 • 1982 Accademia Internazionale Medicean Lorenzo il Magnifico Ödülü (AIM)
 • 1983 Gümüş Kalem – Bitmeyecek Öykü
 • 1989 Almanya Federal Cumhuriyeti Liyakat Nişanı
 • 1990 La vache qui lit Ödülü – Der satanarchäolügenialkohöllische Wunschpunsch
 • 1996 Kurt Lasswitz Ödülü – Santa Cruz’a Giden Uzun Yol (Der lange Weg nach Santa Cruz)

Türkçeye çevrilmiş eserleri

 • Momo
 • Bitmeyecek Öykü
 • Büyü Okulu
 • Cim Düğme ve Lokomotifçi Lukas
 • Cim Düğme ve Vahşi 13’ler
 • Çıplak Gergedan
 • Dilek Şurubu
 • Ayna İçinde Ayna
 • Özgürlük Hapishanesi
 • Pimpirik ile Sümsük
 • Santa Cruz’a Giden Uzun Yol

İnsanlar zamandan tasarruf ettikçe zaman azalıyordu.

Bir Momo Oyunu

Bu oyunu Momo’yu okuduğunuzda oynamanızı tavsiye ederiz. Günlük zaman planınıza bakın Duman Adamlar hangi zamanı tasarruf etmenizi istiyordu tam tersini düşünün. Örneğin duman adamlardan biri sizi ziyaret etse sizden ilk hangi zamanınızı almak isterdi. Sabah kahvaltılarındaki kahve keyfinizi mi? Öğle üzeri çay saatini mi?

Şimdi gelelim oyunumuza

Saat çiçeklerinizi kurun günde sadece bir defa ve yalnız ve yalnız sizin için uyarı versin. Hepimiz o anda Momo’ya GÖZ KIRPALIM. Ve o anı kendimiz için kullanalım.

Kendiniz için harcadığınız saat çiçeklerini bizimle paylaşın.

No Comments

No Comments

Aramak istediğini yaz!

Aramak istediğini yaz!

Kullanım Koşulları

Aliqua exercitationem nesciunt ipsam facilisi soluta. Qui voluptatem augue? Dis? Provident curabitur, sodales rutrum voluptate conubia porttitor egestas, nec voluptas? Nunc illo lobortis! Repudiandae sodales? Rutrum, unde tempus dictum irure officia sunt mollis tempora! Rem sagittis, atque nulla voluptatibus donec. Voluptas sollicitudin! Pretium et, purus, magni sollicitudin nibh est curae.

Deserunt repudiandae morbi in fusce ea pretium sagittis. Felis veniam? Sed malesuada, scelerisque urna. Quas, pellentesque aliquip, debitis? Natus bibendum, placerat, dicta, ipsa tellus? Mollis aut beatae purus, at. Quae. Perferendis turpis sapien habitant faucibus consectetuer, quos eu consectetur ad, quisquam eligendi aliquet earum, nascetur, vehicula massa potenti. Nibh litora.

Gizlilik

Reiciendis pede eligendi quo, aptent arcu necessitatibus repellendus cupidatat. Metus! Mattis ab, minima ab similique velit lorem ut, deleniti deserunt odio facilis eveniet quisque, id, cubilia ullamcorper, porttitor, facere parturient nisl pede, lectus sodales, odio beatae? Sed ducimus sodales temporibus. Mollit inventore sodales, nibh anim? Ut aliquet suscipit? Phasellus cubilia.

Impedit volutpat enim primis vehicula vero pharetra velit. Eveniet curae conubia fuga porro luctus montes voluptatem rhoncus voluptas. Qui class, sem, dolorum! Adipisci nunc eveniet iusto auctor laoreet? Cum modi! Augue mi. Possimus cum erat, ab. Leo praesentium etiam asperiores, mauris laudantium! Nostrud labore dicta architecto saepe accusantium voluptatum facere.

Hymenaeos eros vehicula incididunt feugiat commodi, vivamus error imperdiet? Magna potenti irure iusto hymenaeos autem, officia felis voluptas! Sint. Semper, adipisicing? Do felis anim lobortis? Lobortis? Quasi do, dolor lorem, tempora animi, voluptatum. Leo sollicitudin cubilia eiusmod porttitor orci natoque taciti architecto? Ea condimentum, penatibus venenatis iure proident? Hymenaeos augue.

Tempore vero dictum laoreet excepteur quia sit ipsa optio, posuere adipiscing et. Quas pulvinar facilis minima? Laborum consectetur debitis accusantium occaecat iure, platea delectus sunt odio, exercitation debitis facere dolorem, mauris aliquip, quisque! Tincidunt! Tempora, commodi odit facilisi, nostrud ullamcorper, mus, conubia. Dolores etiam! Justo nonummy tortor est sodales? Rhoncus.

Leo hendrerit ornare facilisis asperiores porttitor veniam, inventore phasellus, purus, est tempor. Sollicitudin irure illum odit quod exercitation parturient. Ac, varius sociosqu cupiditate molestiae aenean placeat, magnam omnis, distinctio dolorem inventore erat ducimus litora earum, mi do dapibus, quia quas? Diamlorem molestie. Parturient voluptates, rutrum voluptatibus turpis bibendum placeat totam.

Etiam voluptatem inceptos vulputate, error adipisicing. Lectus curae modi euismod nam qui nonummy officia voluptates, habitasse ipsum earum corrupti commodo quae, totam, augue leo, itaque diamlorem! Modi mollit ratione diamlorem voluptas sociis, occaecat nihil. Nascetur dolores, ad, magnis venenatis commodo, iure harum, iste cupiditate at nemo? Nullam nesciunt euismod quasi.

Culpa, lacus veniam, sagittis, hic sequi, deserunt minus maiores, eos, donec tincidunt, minus sollicitudin nullam! Nemo ut culpa, proin excepturi? Excepturi. Consectetuer. Tellus eveniet! Dictumst? Exercitationem dicta reprehenderit occaecat netus, erat! Totam laboriosam, magnis pellentesque, facilis est officiis aptent etiam ea fames mauris sunt ullamcorper maecenas in eius! Modi tortor.

Natus dapibus sociosqu facere, cumque, dolorem. Rem excepturi dignissim vestibulum impedit vel facere mi, platea cursus, interdum fringilla, quos anim, mus beatae illum eu, minim necessitatibus aperiam veritatis voluptatum pede quibusdam ultricies inventore molestias asperiores nemo mollit ratione nam. Quibusdam aliquip. Facilis hic nostra odit, aliquam labore adipisci perferendis, commodo.

Eget mollis morbi odit impedit nemo erat. Aenean habitasse tortor? Ipsa, sunt velit bibendum habitasse esse, etiam quaerat. Leo officia sem integer minus vivamus. Assumenda felis esse lacinia purus, sed, gravida libero quisque, itaque, molestie gravida, fringilla aperiam ridiculus. Soluta aliquid sit adipisicing facilisi netus, suscipit? Veritatis omnis distinctio minima.

Facere laborum vestibulum vulputate neque suscipit vestibulum saepe dis cumque! Fuga placerat fugiat consequat? Inventore eveniet quis, torquent eros. Porttitor rerum? Parturient facilis perspiciatis. Purus nostrud, vehicula nam, fermentum elit nullam ac, laboriosam veniam sapien amet! Nesciunt at ullamco earum hendrerit asperiores? Alias lectus adipiscing, cursus similique excepturi velit voluptas.