Uyuyan Güzel

Zaman zamanı şaşırmış, aylar yıllar birbirine karışmış. Neden mi? En iyisi Grimm Kardeşler’den dinleyelim

Bir varmış, bir yokmuş. Zaman zaman içinde, zaman yıl içinde, aylar yılların beşiğinde tıngır mıngır sallanırmış. Zaman zamanı şaşırmış, aylar yıllar birbirine karışmış. Neden mi? En iyisi Uyuyan Güzel Masalı’nı Grimm Kardeşler’den dinleyelim.

Uyuyan Güzel (Fransızca: La Belle au bois dormant, Almanca: Dornröschen) yüz yıllık uykuya dalan güzel bir prensesin bir öyküsünü anlatan klasik bir Avrupa masalıdır.

1697’de Fransız yazar Charles Perrault’un ve 1812’de Alman masal derleyicisi Grimm Kardeşler’in yazıya geçirdiği masalı daha önce İtalyan şair Giambattista Basile’in Ay, Güneş ve Talia adıyla derlemiş ve şairin ölümünden sonra 1634’te yayımlanan kitabında yer almıştır.

Masallar üzerine yazılmış değerli bir makale okumak istiyorsanız. Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Alman Dili Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hikmet Asutay’ın Çocuk Yazınının Fantastik Dünyası: Masallar adlı makalesini okumanızı tavsiye ederiz.

Davet: Konu ile ilgili makalesini yayınlamamızı isteyen değerli akademisyenlerimiz makalelerinizi bizimle paylaşın.

Bundan yıllar önce uzak ülkelerin birinde bir kralla güzeller güzeli bir kraliçe yaşıyordu. Kocaman görkemli bir şatoda oturan kral ve kraliçeyi ülkenin halkı çok seviyordu. Özellikle güzel olduğu kadar iyi kalpli olan kraliçeye herkes hayrandı. Bu iyi yürekli kraliçenin hayattaki en büyük dileği bir çocuk sahibi olmaktı. Sonunda bu dileği gerçekleşti ve güzel bir ilkbahar sabahı harika bir kız çocuğu dünyaya getirdi.

Genç kralla Kraliçenin mutluluğuna diyecek yoktu. Küçük prensesle doğumunu kutlamak için o güne kadar görülmemiş bir şenlik düzenlendi. Bu şenliğe o ülkedeki bütün insanlar ve periler davet edilmişti. Şenlikler şatonun büyük salonlarında kutlanıyordu. Her taraf o günün şerefine süslenmişti. Bütün davetlerin dikkati, yatağında uslu uslu yatan minik prensesin üzerindeydi. Melek yüzlü iyilik perileri beşiğin çevresinde toplanmıştı. Her biri sırayla bebeğe iyi dileklerde bulundular. Kimi ona güzellik, kimi akıl, kimi de cömertlik armağan etti. Fakat büyük bir talihsizlik olmuş ve yaşlı bir periyi şenliğe davet etmeyi unutmuşlardı. Bütün konuklar neşe içinde eğlenirken yaşlı peri birden ortaya çıkıverdi. Şenliğe davet edilmediği için çok kızmıştı.

Öfkeyle küçük prensesin beşiğine yaklaşarak “On altı yaşına geldiğinde parmağına bir iğ batacak ve öleceksin” dedi Oradaki herkes şaşkınlıktan donakalmıştı. İşte tam bu sırada henüz dilekte bulunmayan perilerin en genci ileri atıldı. ” Üzülmeyin, dedi yavrunuz ölmeyecek Küçük prenses yüz yıl sürecek derin bir uykuya dalacak ve bir prens gelip onu öptüğünde bu uzun uykudan uyanacak” Kral ve Kraliçe genç periye teşekkür etti. Ama kral yine de bu kehanetin gerçekleşmesinden büyük kaygı duyuyordu. Hemen bütün muhafızlarına, ülkedeki iğlerin kaldırılmasını emretti.
Bu emre uymayanların cezası ölüm olacaktı. Böylece aradan uzun yıllar geçti. Mutlu bir hayat süren prenses her gün biraz daha büyüyüp güzelleşiyordu. On altı yaşına geldiğinde bir gün şatoyu gezmeye karar verdi. Şato o kadar büyüktü ki, bilmediği pek çok yeri vardı. O zamana kadar görmediği küçük bir odada yaşlı bir kadına rastladı. Kadın elindeki iğ ile iplik eğiriyordu. Bu iğ nasıl olduysa muhafızların gözünden kaçmıştı. Çok meraklanan prenses tanımadığı bu garip alete dokunmak istedi ve iği eline alır almaz eline battı. Kötü kehanet sonunda gerçekleşmişti. Hemen uykuya dalan güzel prenses ipek örtüler içinde altından yapılmış bir yatağa yatırıldı.

Prensesle birlikte bütün şato yüz yıl sürecek derin bir uykuya daldı. Kral Kraliçe muhafızlar, hizmetkârlar ve saray çalgıcıları da uyumuştu. Sadece onlarda değil… Sahibiyle birlikte avludaki köpek, ahırdaki koşulmuş at, hatta dallardaki kuşlar bile uyudu. Her tarafa derin bir sessizlik çökmüş onları uyandırmamak için rüzgâr bile susmuştu. Ağaçların yaprakları da kımıldamaz olmuştu. Bu arada uyuyan şatonun çevresinde sık bir orman göğe doğru yükselip onu bütün gözlerden gizledi. Bu arada aradan tam yüz yıl geçmişti.

Yine ilkbahar gelmiş bütün doğa uyanmıştı. Günlerden bir gün genç ve cesur bir prensin ormana yolu düştü. Uyuyan güzel efsanesini duymuş ve onu bulmaya karar vermişti. Günlerce aradıktan sonra, önüne geçemediği bir duygu onu bu ormana çekmişti. Sonunda şatoyu buldu ve prensesin uyuduğu odaya girdi. Daha onu görür görmez yüreğini tarifsiz bir sevgi kapladı. Prenses’e daha o anda âşık olmuştu. Genç kıza doğru eğildi ve onu hafifçe öptü. Güzel bir prenses sihirli bir değnekle dokunulmuş gibi hemen gözlerini açtı. Onunla birlikte şatodakilerde gözlerini açtı.
Kötü kalpli perinin büyüsü artık bozulmuştu. İki genç kısa süre sonra görkemli bir düğünle evlendiler ve uzun yıllar birlikte mutlu bir hayat sürdüler…

Grimm Kardeşler Masalları

Hadi fikir yürütelim

Bir “Uyuyan Güzel” sorusu

Yüzyıl uyusaydınız uyandığınızda nasıl bir dünyaya uyanmış olurdunuz. 1916’da uyuyan biri 2016 yılında uyandığında daha önce hiç görmediği neler görür? Neler duyar? Neler öğrenir?

Hadi fikir yürütelim yorum

No Comments

No Comments

Aramak istediğini yaz!

Aramak istediğini yaz!

Kullanım Koşulları

Aliqua exercitationem nesciunt ipsam facilisi soluta. Qui voluptatem augue? Dis? Provident curabitur, sodales rutrum voluptate conubia porttitor egestas, nec voluptas? Nunc illo lobortis! Repudiandae sodales? Rutrum, unde tempus dictum irure officia sunt mollis tempora! Rem sagittis, atque nulla voluptatibus donec. Voluptas sollicitudin! Pretium et, purus, magni sollicitudin nibh est curae.

Deserunt repudiandae morbi in fusce ea pretium sagittis. Felis veniam? Sed malesuada, scelerisque urna. Quas, pellentesque aliquip, debitis? Natus bibendum, placerat, dicta, ipsa tellus? Mollis aut beatae purus, at. Quae. Perferendis turpis sapien habitant faucibus consectetuer, quos eu consectetur ad, quisquam eligendi aliquet earum, nascetur, vehicula massa potenti. Nibh litora.

Gizlilik

Reiciendis pede eligendi quo, aptent arcu necessitatibus repellendus cupidatat. Metus! Mattis ab, minima ab similique velit lorem ut, deleniti deserunt odio facilis eveniet quisque, id, cubilia ullamcorper, porttitor, facere parturient nisl pede, lectus sodales, odio beatae? Sed ducimus sodales temporibus. Mollit inventore sodales, nibh anim? Ut aliquet suscipit? Phasellus cubilia.

Impedit volutpat enim primis vehicula vero pharetra velit. Eveniet curae conubia fuga porro luctus montes voluptatem rhoncus voluptas. Qui class, sem, dolorum! Adipisci nunc eveniet iusto auctor laoreet? Cum modi! Augue mi. Possimus cum erat, ab. Leo praesentium etiam asperiores, mauris laudantium! Nostrud labore dicta architecto saepe accusantium voluptatum facere.

Hymenaeos eros vehicula incididunt feugiat commodi, vivamus error imperdiet? Magna potenti irure iusto hymenaeos autem, officia felis voluptas! Sint. Semper, adipisicing? Do felis anim lobortis? Lobortis? Quasi do, dolor lorem, tempora animi, voluptatum. Leo sollicitudin cubilia eiusmod porttitor orci natoque taciti architecto? Ea condimentum, penatibus venenatis iure proident? Hymenaeos augue.

Tempore vero dictum laoreet excepteur quia sit ipsa optio, posuere adipiscing et. Quas pulvinar facilis minima? Laborum consectetur debitis accusantium occaecat iure, platea delectus sunt odio, exercitation debitis facere dolorem, mauris aliquip, quisque! Tincidunt! Tempora, commodi odit facilisi, nostrud ullamcorper, mus, conubia. Dolores etiam! Justo nonummy tortor est sodales? Rhoncus.

Leo hendrerit ornare facilisis asperiores porttitor veniam, inventore phasellus, purus, est tempor. Sollicitudin irure illum odit quod exercitation parturient. Ac, varius sociosqu cupiditate molestiae aenean placeat, magnam omnis, distinctio dolorem inventore erat ducimus litora earum, mi do dapibus, quia quas? Diamlorem molestie. Parturient voluptates, rutrum voluptatibus turpis bibendum placeat totam.

Etiam voluptatem inceptos vulputate, error adipisicing. Lectus curae modi euismod nam qui nonummy officia voluptates, habitasse ipsum earum corrupti commodo quae, totam, augue leo, itaque diamlorem! Modi mollit ratione diamlorem voluptas sociis, occaecat nihil. Nascetur dolores, ad, magnis venenatis commodo, iure harum, iste cupiditate at nemo? Nullam nesciunt euismod quasi.

Culpa, lacus veniam, sagittis, hic sequi, deserunt minus maiores, eos, donec tincidunt, minus sollicitudin nullam! Nemo ut culpa, proin excepturi? Excepturi. Consectetuer. Tellus eveniet! Dictumst? Exercitationem dicta reprehenderit occaecat netus, erat! Totam laboriosam, magnis pellentesque, facilis est officiis aptent etiam ea fames mauris sunt ullamcorper maecenas in eius! Modi tortor.

Natus dapibus sociosqu facere, cumque, dolorem. Rem excepturi dignissim vestibulum impedit vel facere mi, platea cursus, interdum fringilla, quos anim, mus beatae illum eu, minim necessitatibus aperiam veritatis voluptatum pede quibusdam ultricies inventore molestias asperiores nemo mollit ratione nam. Quibusdam aliquip. Facilis hic nostra odit, aliquam labore adipisci perferendis, commodo.

Eget mollis morbi odit impedit nemo erat. Aenean habitasse tortor? Ipsa, sunt velit bibendum habitasse esse, etiam quaerat. Leo officia sem integer minus vivamus. Assumenda felis esse lacinia purus, sed, gravida libero quisque, itaque, molestie gravida, fringilla aperiam ridiculus. Soluta aliquid sit adipisicing facilisi netus, suscipit? Veritatis omnis distinctio minima.

Facere laborum vestibulum vulputate neque suscipit vestibulum saepe dis cumque! Fuga placerat fugiat consequat? Inventore eveniet quis, torquent eros. Porttitor rerum? Parturient facilis perspiciatis. Purus nostrud, vehicula nam, fermentum elit nullam ac, laboriosam veniam sapien amet! Nesciunt at ullamco earum hendrerit asperiores? Alias lectus adipiscing, cursus similique excepturi velit voluptas.