Günlük türünün ne olduğu üzerine kafa yormak, aslında biraz da edebiyatın ne olduğunu düşünmektir.

İki dünya günlükleri

Bir çoğumuzun en iyi arkadaşı, sırdaşı günlükler. Herkes çocukluğunda küçük, büyük bir kaç günlük yazısı yazmıştır. Kimimiz aylar belki de yıllarca günlük tutmuş, kimimiz aşık olunca günlük tutmuşsuzdur. Kimimizin de günlüğü yatağın altında, dolabın arkasında çocukluğumuzun tarihinde kaybolup gitmiştir.

Günlük türünün ne olduğu üzerine kafa yormak, aslında biraz da edebiyatın ne olduğunu düşünmektir. Düzenli olarak tutulmuş, tarih atılmış notlardan mı ibarettir günlükler yoksa bundan fazla bir şey mi?

Bu konuda en genelleyici tanımı usta günlükçü, romancı André Gide yapmıştı: “Günlüğün anıdan tek farkı, günü gününe tutulmuş olmasıdır.” Edebiyatın toplardamarlarından biri olarak her günlük bir portre, bir öykü, bir anı, bir tarih yazısıdır. Yayımlanmak için yazılsın yazılmasın, her günlüğün bir kurgusu vardır. Paris’teki Bir Yabancının Günlüğü yazarı Malaparte’nin dediği gibi, “Günlüklerin, tüm öyküler gibi, bir başı, bir entrikası ve bir sonu vardır.”

Türk edebiyatındaki en seçkin günlüklerin başında Oğuz Atay’ın günlüğü ile Cemal Süreya’nın “Günler” adlı eseri gelmektedir. Bunlar dışında edebiyatımızda kitap olarak basılan en önemli günlüklerden birkaç örnek;

Nurullah Ataç: Günce, Uçuş Günlüğü, Gazi Günlüğü, Avusturya Günlüğü
Salah Birsel: Günlük, Kuşları Örtünmek, Nezleli Karga, Bay sessizlik, Aynalar Günlüğü
Oktay Akbal: Yeryüzü Korkusu, Geçmişin Kuşları, Anılarda Görmek
Ahmet Refik Altınay: Kafkas Yollarında
Falih Rıfkı Atay: Yolculuk Defteri
Tomris Uyar: Gün dökümü, Sesler, Yüzler, Sokaklar, Günlerin Tortusu

Ne dersiniz günlük yazmaya başlayalım mı?  Her günün sonunda bizleri yarını yaşamaya, geleceği görmeye, gelecekte ki hayatımızı kurgulamaya iten aynı duygu değil mi sizce. Hayatımızın her günü, her gün biriktirdiğimiz anılar bize bir gün daha yaşama sevinci vermiyor mu? Kaleme alalım.

Ola ki bir günün hikâyesini bizimle paylaşmak isterseniz, belki bizde tıpkı Şehriyar gibi devamını merak eder ve arada burayı tekrar dönmek ve hikâyenizin devamını okumak isteriz.

Şehriyar da nereden çıktı diyebilirsiniz, siz en iyisi Binbir Gece Masalları’na bir göz atın.

Açık davet!

İki dünya günlükleri

İki dünyamın günlükleri açık davet: Haydi başlayın şimdi, şu an…  yeni işine alışmaya çalışan bir personel, diyet yapan ve her günü, öğünlerini düzenlemeye çalışanlar, bir yazar bir şair belki bir moda tasarımcısı ya da bir ses sanatçısı…  Veya heyecan içinde bebeğinin doğmasını bekleyen bir anne, derslerden bunalmış bir öğrenci,  turnede olan tiyatro sanatçısı; her gününü bize buradan anlatsa ne güzel okuruz, hayatı paylaşırız. Ne dersiniz sabırsızlıkla bekliyoruz.

Küçük bir not: “Her gün not tutun; açık, okunaklı. Tarih atmayı da unutmayın.

Hayatımın günlüğünü günü gününe tutmuş olsaydım, şimdilerde bir Larousse sözlüğü olurdu elimde. Duyulmuş, derlenmiş bir kelime, yeniden karşılaşılan bir dünyadır. Ah, neler yitiriyoruz! Bütün o yitirdiğimiz incileri düşünün! Hayatınızın günlüğünü yazın!

Max Jacob, Genç Bir Şaire Öğütler, çev. Salâh Birsel

No Comments

No Comments

Aramak istediğini yaz!

Aramak istediğini yaz!

Kullanım Koşulları

Aliqua exercitationem nesciunt ipsam facilisi soluta. Qui voluptatem augue? Dis? Provident curabitur, sodales rutrum voluptate conubia porttitor egestas, nec voluptas? Nunc illo lobortis! Repudiandae sodales? Rutrum, unde tempus dictum irure officia sunt mollis tempora! Rem sagittis, atque nulla voluptatibus donec. Voluptas sollicitudin! Pretium et, purus, magni sollicitudin nibh est curae.

Deserunt repudiandae morbi in fusce ea pretium sagittis. Felis veniam? Sed malesuada, scelerisque urna. Quas, pellentesque aliquip, debitis? Natus bibendum, placerat, dicta, ipsa tellus? Mollis aut beatae purus, at. Quae. Perferendis turpis sapien habitant faucibus consectetuer, quos eu consectetur ad, quisquam eligendi aliquet earum, nascetur, vehicula massa potenti. Nibh litora.

Gizlilik

Reiciendis pede eligendi quo, aptent arcu necessitatibus repellendus cupidatat. Metus! Mattis ab, minima ab similique velit lorem ut, deleniti deserunt odio facilis eveniet quisque, id, cubilia ullamcorper, porttitor, facere parturient nisl pede, lectus sodales, odio beatae? Sed ducimus sodales temporibus. Mollit inventore sodales, nibh anim? Ut aliquet suscipit? Phasellus cubilia.

Impedit volutpat enim primis vehicula vero pharetra velit. Eveniet curae conubia fuga porro luctus montes voluptatem rhoncus voluptas. Qui class, sem, dolorum! Adipisci nunc eveniet iusto auctor laoreet? Cum modi! Augue mi. Possimus cum erat, ab. Leo praesentium etiam asperiores, mauris laudantium! Nostrud labore dicta architecto saepe accusantium voluptatum facere.

Hymenaeos eros vehicula incididunt feugiat commodi, vivamus error imperdiet? Magna potenti irure iusto hymenaeos autem, officia felis voluptas! Sint. Semper, adipisicing? Do felis anim lobortis? Lobortis? Quasi do, dolor lorem, tempora animi, voluptatum. Leo sollicitudin cubilia eiusmod porttitor orci natoque taciti architecto? Ea condimentum, penatibus venenatis iure proident? Hymenaeos augue.

Tempore vero dictum laoreet excepteur quia sit ipsa optio, posuere adipiscing et. Quas pulvinar facilis minima? Laborum consectetur debitis accusantium occaecat iure, platea delectus sunt odio, exercitation debitis facere dolorem, mauris aliquip, quisque! Tincidunt! Tempora, commodi odit facilisi, nostrud ullamcorper, mus, conubia. Dolores etiam! Justo nonummy tortor est sodales? Rhoncus.

Leo hendrerit ornare facilisis asperiores porttitor veniam, inventore phasellus, purus, est tempor. Sollicitudin irure illum odit quod exercitation parturient. Ac, varius sociosqu cupiditate molestiae aenean placeat, magnam omnis, distinctio dolorem inventore erat ducimus litora earum, mi do dapibus, quia quas? Diamlorem molestie. Parturient voluptates, rutrum voluptatibus turpis bibendum placeat totam.

Etiam voluptatem inceptos vulputate, error adipisicing. Lectus curae modi euismod nam qui nonummy officia voluptates, habitasse ipsum earum corrupti commodo quae, totam, augue leo, itaque diamlorem! Modi mollit ratione diamlorem voluptas sociis, occaecat nihil. Nascetur dolores, ad, magnis venenatis commodo, iure harum, iste cupiditate at nemo? Nullam nesciunt euismod quasi.

Culpa, lacus veniam, sagittis, hic sequi, deserunt minus maiores, eos, donec tincidunt, minus sollicitudin nullam! Nemo ut culpa, proin excepturi? Excepturi. Consectetuer. Tellus eveniet! Dictumst? Exercitationem dicta reprehenderit occaecat netus, erat! Totam laboriosam, magnis pellentesque, facilis est officiis aptent etiam ea fames mauris sunt ullamcorper maecenas in eius! Modi tortor.

Natus dapibus sociosqu facere, cumque, dolorem. Rem excepturi dignissim vestibulum impedit vel facere mi, platea cursus, interdum fringilla, quos anim, mus beatae illum eu, minim necessitatibus aperiam veritatis voluptatum pede quibusdam ultricies inventore molestias asperiores nemo mollit ratione nam. Quibusdam aliquip. Facilis hic nostra odit, aliquam labore adipisci perferendis, commodo.

Eget mollis morbi odit impedit nemo erat. Aenean habitasse tortor? Ipsa, sunt velit bibendum habitasse esse, etiam quaerat. Leo officia sem integer minus vivamus. Assumenda felis esse lacinia purus, sed, gravida libero quisque, itaque, molestie gravida, fringilla aperiam ridiculus. Soluta aliquid sit adipisicing facilisi netus, suscipit? Veritatis omnis distinctio minima.

Facere laborum vestibulum vulputate neque suscipit vestibulum saepe dis cumque! Fuga placerat fugiat consequat? Inventore eveniet quis, torquent eros. Porttitor rerum? Parturient facilis perspiciatis. Purus nostrud, vehicula nam, fermentum elit nullam ac, laboriosam veniam sapien amet! Nesciunt at ullamco earum hendrerit asperiores? Alias lectus adipiscing, cursus similique excepturi velit voluptas.