Yaşamın ritminde kahverengi

Kahverengi toprağın açık kucağı,
dünya ananın kalbinin iyiliğini anlatan kabuğudur.
Ebru Demirhan

Bilir ve inanırım ki hayatta her şeyin bir yeri ve anlamı var. Yaşam içinde çeşitliliği barındırırken her birine bir renk verir ki çeşitlilik anlamını korusun. Varlığımızı ifade etmek için tatlara, kokulara, frekanslara, renklere ihtiyacımız var. Doğanın bize armağan ettiği tüm bu duyuların içinde kendimizi daha rahat anlatmak için bazen hepsini birden bazen de sadece renkleri kullanırız.

Kahverengi bir zürafanın boynunda zarafeti, ağaç gövdesinde asaleti, yılanın derisinde mesafeyi, insanın teninde esmerliği, yaprağın yere düşüşünde zamanın esrikliğini anlatırken bastığımız toprakta anaçlığı, sahiplenilmeyi, beslenmeyi gösterir kalplerimize. Kahverengi toprağın açık kucağı, dünya ananın kalbinin iyiliğini anlatan kabuğudur.

Dünya ana bizleri, her birimizi şifanın kapısı olarak görüp kabul eder. Göz renklerimiz şifayı hangi elementle kullanacağımızı anlatır. Hepimiz şifayız, şifanın alışverişinde nadide varlıklarız.  Varlığımız sayısız güzelliklerle dolu. Birisi de farkında olarak ya da olmayarak kullandığımız şifadır.

Mavi gözlü güzel insanlar şifa alışverişinde hava elementini kullanırlar. Havadan şifayı alıp bedenlerinde kullanırlar. Hava ile aralarındaki bu ilişki “Nazarı değer” inancını geliştirmiştir. bu yanılgının hemen değişmesine niyet ediyorum. Açık havada olmak, gökyüzünü görebilmek mavi gözlü kişilerin şifa alışverişine fayda sağlar.

Yeşil gözlü tatlı insanlar, şifa alışverişinde su elementini kullanırlar. Sudan aldıkları şifayı kullanırlar. Doğal sulara yakın olmak şifa alışverişinde fayda sağlar.

Ela, bal rengi gözlü sevimli insanlar güneş (ateş) enerjisi ile bitki örtüsünden şifa alışverişi sağlarlar. Güneşin temas ettiği yeşil alanlar şifanın akışı için oldukça verimlidir.

Ve kahverengi gözlü şirin insanların şifa kaynağı topraktır. Toprak elementi diğer tüm elementlerden şifayı toplar ve yeniden dağıtır. Dünya ananın anaçlığı elementin yapısına da yansımıştır. Kahverengi gözlü insanlar topraktan aldıkları şifayı kullanırlar. İçinde toprak barındıran her şey iyi gelebilir.

Doğanın en çok kullandığı renklerden birisidir kahverengi. Anılarımızda negatif hikayeleri de hatırlatsa doğanın fon renklerinden birisidir. Sararmış fotoğrafların uçlarında yerini aldığı gibi geniş çöllere rengini tüm netliğiyle verir. Bazen duygularımıza çöker, içimizde bir sıkıntı olsa da aşkla koştuğumuz ormanlarda her tonu içimize huzur verir. Her şey gibi kahverengi de negatiften pozitife bir zenginlik içerir. Üretkenlik onun doğasında var.

Yazan: Ebru Demirhan