Bütün çiçekler bülbüle âşık olmuş. Bülbül ise yalnız güle…

Gül ve Bülbül

Bir zamanlar bülbüller şarkılarını yalnız ağaçlar için söylerlermiş. Yeryüzünün süsü olan çiçeklere şarkı söylemek akıllarının ucuna bile gelmezmiş. Çiçeklerse bu duruma çok üzülürlermiş

“Ah… Ah! Şu güzel sesli, hoş nefesli bülbüller, bir güncük de olsa bizim için şarkı söyleseler ne olur sanki?” diye yakınır dururlarmış.

Çiçekler üzerlerinden geçerken yakaladıkları bir bülbüle, şarkılarını kendileri için de söylemesi için yalvarmışlar.

“Sesini çok seviyoruz!” demiş çiçekler bülbüle. “Her birimiz için birer şarkı söylesene…” Binlerce çiçeğe, binlerce defa şarkı söylemek kolay mı ki?

Bülbül:

– Yarın sabah erkenden gelirim. İçinizden en çok hanginizi beğenirsem onun için en güzel şarkılarımı söylerim.
Bülbül gidince çiçekler kendi aralarında tartışmaya başlamışlar.

Sümbül:

– İçinizde en güzel benim! Bülbül en güzel şarkılarını benim için söyleyecek!

Menekşe bu sözlere çok içerlemiş:

– Şaka mı yapıyorsun sen? Benden daha güzel olduğunu nasıl söyleyebilirsin! Şu güzelliğime bir bak! Bülbül şarkılarını benim için söyleyecektir!

Papatya da içten içe gülüyormuş.

– Canlarım! siz benden habersiz yaşıyorsunuz herhalde? Bahçelerin kraliçesiyim ben! Bülbül kesinlikle şarkılarını benim için söyleyecek!

Ardından, kırmızı lale, mavi küçük mine, zambak, çiğdem derken tartışmaların arkası kesilmemiş. Geç vakitlere kadar sürmüş bu tartışma. Sürmüş sürmesine de gül bir köşede durup hiç karışmamış söze. Uyku vakti gelince de herkese iyi geceler dileyip uyumuş. Sabah kalkınca, görmüş ki dostları yorgunluktan uyanamamış. Onları rahatsız etmek istememiş, bir yandan da bülbülü beklemiş… Bülbül gelmeden önce uyanmış tüm çiçekler fakat hepsinin üzerinde gece yapılan tartışmanın yorgunluğu… Hepsinin yüzleri solmuş yorgunluktan…

Bülbül gelmiş, çiçekleri selamlamış. Çiçekleri seçmiş, ayırmış, birer birer. Her çiçekte bir kusur bulmuş, ama güle hayran hayran bakakalmış. Bütün çiçekler bülbüle âşık olmuş. Bülbül ise yalnız güle…

O günden bu güne bülbül, gülü her sabah gün doğmadan güzel şarkılarıyla uyandırırmış. Ona hep en güzel şarkıları söylermiş.