Varyemez

“Don ticareti ile başladım işe…
Unutma! Bu dünyada aç, parasız adam çoktur ama donsuz adam yoktur.”
Varyemez

Yapımcılığını Türker İnanoğlu’nun üstlendiği, senaryosunu Erdoğan Tünaş’ın yazdığı ve yönetmenliğini Orhan Aksoy yaptığı filmde, zengin ve cimri bir iş adamının traji komik öyküsü anlatılır.

Çocuklarının annesi Melek ile ayrılıp Dürdane (Yasemin Yalçın) ile evlenen Ragıp Elibol (Kemal Sunal) zengin ve cimri bir işadamıdır.  Bir gün, dört genç Ragıp’a arabalarıyla gezerken çarpar. Gerçekleştirmek isteyip de parasızlıktan gerçekleştiremedikleri amaçları olan gençler, kendilerine olanak sağlayacağını düşünerek Ragıp’ı kaçırırlar. Gizli bir örgüt olduklarını söyleyip ailesinden fidye isterler. Ragıp’ın kaçırılmasına ailesi, iş ortağı ve tanıdığı herkes çok sevinir. Kimse istenen fidyeyi sağlayıp Ragıp’ı kurtarmak istemez. Paradan ümidi kesen gençler, aslında hiç seveni olmadığını öğrenen Ragıp’ı serbest bırakır. Evine dönen Ragıp tüm ailesinin, ortağının, dost bildiği herkesin miras peşine düştüğünü görür. Onlara hiç görünmeden evden çıkar ve güvendiği şoföründe kalmaya başlar.  Bu sırada denizde, tanınmayacak halde bir ceset bulunur. Ailesi hiç tereddüt etmeden cesedin Ragıp’a ait olduğu konusunda hem fikir olur. Ragıp kılık değiştirerek kendisi için yapılan cenazeye katılır.  Herkesin kendisi hakkında kötü şeyler söylediğini, kimsenin ona hakkını helal etmediğini görerek sevilmediği gerçeğiyle tekrar yüzleşir. Ragıp’ı kaçıran gençler onu öldürmek suçundan yakalanınca ortaya çıkar ve dört genci hapisten kurtarır. Amaçlarını gerçekleştirmelerine yardımcı olur. Ailesi de dahil olmak üzere arkasından dolap çeviren herkesi yanında işçi olarak çalıştırmaya başlar.

Kemal Sunal’ın güldürürken düşündüren eğlenceli filmlerinden Varyemez; Yasemin Yalçın, Cem Davran, Kayhan Yıldızoğlu, Tuncay Akça, Kaya Gürel, Kadir Savun, Leman Çidamlı ve Gamze Gözalan gibi zengin bir oyuncu kadrosuyla 1991’de gösterime girmiştir.