“Dünyadaki en zeki insan olduğumu söylüyorsunuz. Anlayıp anlamadığımı neden soruyorsunuz?”

Powder mı harikaydı yoksa onun gibi olmak mı?

“Hatırlayabildiğim en kötü gün bir hastanedeydi.”

“Hangi gündü o?”

“Doğduğum gündü.”

Okul müdürü:
“Test sonuçları şaşırtıcı… Sonuçlar o kadar yüksek ki seni derecelendiremedik. Görünüşe göre dünyadaki gelmiş geçmiş en zeki insansın. Anladın mı?”
Powder:
“Dünyadaki en zeki insan olduğumu söylüyorsunuz. Anlayıp anlamadığımı neden soruyorsunuz?”

Yönetmenliğini Victor Salva’nın yaptığı filmin oyuncuları arasında Sean Patrick Flanery, Jeff Goldblum, Mary Steenburgen, Lance Henriksen ve Ray Wise yer alıyor. 1995 ABD yapımı filmin yapımcılığını, Roger Birnbaum, Daniel Grodnik üstlenmiş.

Türkiye’de 1996’da Harika Çocuk adıyla gösterime giren filminde, özel güçleri olan albino hastası bir çocuğun farklı olmanın getirdiği zorluklarla mücadelesi anlatılıyor. Jeremy’nin dünyaya gelişi olağan üstü bir durumdur. Annesinin karnındayken annesine yıldırım düşmesi sonucu vücudu etkilenen ve babası tarafından reddedilen Jeremy, büyük anne ve babasıyla çiftlikte yaşar. Film dedesinin ölümüyle başlar. Güneşten çok etkilendiği için hayatının büyük bir bölümünü bodrumda geçiren Jeremy, polislerin eve gelmesiyle keşfedilir ve liseye kaydedilir. Psikokinetik yetenekleri, saçının ve kirpiğinin olmayışı ve pudra kadar beyaz teni nedeniyle arkadaşları ve kasaba halkı tarafından hor görülerek bir ucube olarak değerlendirilir.  Oysaki arkadaşlarının Pudra lakabı taktığı Jeremy, oldukça sevecen, yetenekli, zeki bir çocuktur.