Maranhao’nun Beyaz Çarşafları

Beyaz çöl, Brezilya’nın kuzey doğu sahilinde bulunan Lençóis Maranhenses Milli Parkı’nın bin metre karelik bir alanını kaplayan parçası. Lençois Maranhenses, Maranhao’nun çarşafları anlamına geliyor. Yağmur ormanları ile okyanus arasında kalmış bu doğa harikası beyaz kum dalgalarından oluşuyor. Kurak mevsim boyunca, özellikle ekim ve kasım aylarında durmaksızın esen rüzgarlar kum taneciklerini sahilden elli kilometre kadar içerilere taşımış. Otuz dokuz metre yüksekliğe kadar ulaşan ve göz alabildiğince uzanan hilal şeklindeki tepeler, beyaz, saf ve temiz görünümleriyle hayranlık uyandırıyor.

Mevsimlik yağmurlar gören çölün bir başka özelliği de lagün göllerine sahip olması. Ocaktan hazirana kadar süren yağmurların kum tepeleri arasındaki vadileri doldurmasıyla bu göller oluşmuş. Bazıları doksan metre uzunluğa ve üç metre derinliğe ulaşan lagünler, yağmur mevsimi sona erdiğinde ekvator sıcağında buharlaşmaya başlıyor. Her yıl yeniden oluşan bu göllerde deniz kuşlarının balık yumurtası taşımaları sayesinde balıklar da yaşıyor.

Başka var mı diyenler için…
Beyaz Kumsallar ya da Sahiller Belki de Kumlar…

Whitehaven Plajı – Avustralya
Avustralya’nın batısındaki Whitsunday adasında yer alan yedi kilometre uzunluğundaki bu sahil, dünyada eşi benzeri olmayan beyaz bir kuma sahip.  Avustralya’nın bir numaralı sahili olarak bilinen Whitehaven, mavi ve beyazın kıvrılarak iç içe geçtiği eşsiz bir manzaraya sahip.

Sulu Ada – Türkiye (Antalya)
Sulu ada, beyaz kum ve çakılı, pırıl pırıl denizi, kıyılarındaki Akdeniz fokları, orfozlara yuva olan sualtı mağaraları ve su kuşlarıyla Antalya’daki Maldivler olarak anılıyor. Kuş ve deniz canlıları için çok önemli bir yaşam alanı olan ada, son birkaç yılda yoğun bir ilgi görmüş ve ne yazık ki özensiz davranan bazı ziyaretçiler nedeniyle kirlenme tehlikesiyle karşı karşıya kalmış.

Maldivler
Hint Okyanusu üzerinde, Hindistan’ın güneyinde bulunan Maldivler, göz alabildiğine uzanan masmavi suları ve bembeyaz kumsallarıyla bin iki yüz adadan oluşuyor. Okyanus suyunun sıcaklığı yıl boyunca yirmi beş derece civarında olan adaların kumsallarında çıplak ayakla yanmadan rahat rahat yürünebiliyor çünkü genellikle beyaz kumdan oluştuğu zannedilen kumsal aslında zamanla çözünmüş mercanlardan oluşuyor. Rengarenk mercan resifleri ve bin bir çeşit deniz canlısıyla dünyanın en önde gelen sualtı dalış merkezlerinden biri. On dördüncü yüzyılda adaya gelen Arap tüccarlar sayesinde halkı Müslümanlardan oluşan Cumhuriyet, Türkiye vatandaşlarından vize talep etmiyor.

Bora Bora

Bora Bora, Güney Pasifik’teki bir Fransız denizaşırı toprağı olan adalar kümeciğinin en ünlüsüdür. Polinezyalı yerleşimcilerin adaya İlk olarak dördüncü yüzyıl civarında yerleştikleri düşünülür. Bora Bora Tahiti dilinde ilk doğum anlamına geliyor. Pahia ve Otemanu isimli iki sönmüş yanardağa  sahip olan Bora Bora, volkanik bir ada olma özelliği taşıyor. Beyaz kumsalları ve egzotik havasıyla balayı çiftlerinin yanı sıra rengarenk canlılardan oluşan su altı dünyasıyla da dalış tutkunlarının gözdelerinden.

Sabah Sahilleri
Dünyanın en büyük üçüncü adası olan Güney Doğu Asya’daki Borneo Adası, Endonezya Burnei Sultanlığı ve Malezya arasında paylaşılmış. Adanın doğu bölgesinde Malezya’ya ait olan Sabah Sahilleri yer alıyor. Beyaz kumsalları ve kristal görünümlü deniziyle ünlü Sabah Sahilleri, dünyanın başlıca dalış alanlarından biri…

Navagio Plajı
Navagio Plajı, Yunanistan’ın batısındaki Zakynthos adasının kuzeybatısında yer alan kayalık bir koyda yer alıyor. Masmavi koyun beyaz kumsalla tamamlandığı sahilde eski zamanlara ait batık bir gemi bulunuyor.

Varadero Plajı, Küba
Diğer adı tropik cennet olan plaj, dünyanın en beyaz kumlarına sahip… Turkuazın en tatlı tonlarıyla beyaz kumun birleştiği Varadero, Havana’nın da 140 kilometre doğusunda yer alıyor. Yılda bir milyon turistin ziyaretine uğrayan plaj otuz civarında dalış noktası, mağara gibi doğal oluşumları ve cennet görüntüsüyle Küba’nın ünlü plajlarından. Küba’nın beyaz kumu ve cennet plajlarıyla meşhur diğer plajları arasında,  Cayos Coco ve Guillermo, Playa Ancón, Guardalavaca, Cayo Largo del Sur, Cayo Levisa, Rancho Luna, Playa Perla Blanca plajları yer alıyor.

Koh Samui, Tayland
Egzotik adaların en güzellerinden biri olarak kabul edilir. Lezzetli deniz mahsullü yemekleri, tropik meyveleri, bembeyaz kumlardan oluşan sahilleri ve muhteşem Tayland masajıyla gidenlerin tekrar gitmek istediği adalardan biri Koh Samui Adası.

Şeysel Adaları
Kenya ve Tanzanya’nın doğu, Madagaskar’ın kuzeydoğu açıklarında yer alan adalar topluluğudur.  Bembeyaz kumsallarıyla cennetten bir parça olan adaların kıyılarını turkuazdan camgöbeğine mavinin ve yeşilin her tonuyla Hint Okyanusu çevreler.