Dünyanın En Kısa Öyküsü

2 Temmuz 1961’de ABD’nin Idaho eyaletine bağlı Ketchum’da hayata veda eden Ernest Hemingway’in bir öğle yemeğinde arkadaşlarıyla girdiği iddiada dünyanın en kısa ve etkili hikâyesini yazdığı rivayet ediliyor.

Bu rivayet ilk defa Peter Miller adlı bir edebiyat ajanı tarafından 1974’te ortaya atılmış. Miller, bu bilgiyi iyi yapılandırılmış bir ajanstan öğrendiğini belirterek 1991’de yayımladığı GetPublished! GetProduced!: A LiteraryAgent’sTips on How to Sell Your Writing (Yayıncın Olsun! Yapımcın Olsun!: Bir Edebiyat Ajanından Yazılarınızı Satma Taktikleri) adlı kitabında olayı şöyle anlatmış:

“Görünen o ki Ernest Hemingway Luchow’s’ta bir grup yazarla yemek yerken yalnızca altı kelimeden oluşan bir kısa öykü yazabileceğini iddia etmiş. Diğer yazarlar da tabii ki yazamayacağını belirtmiş. Hemingway onlara masanın ortasına on dolar koymalarını ve başaramazsa hepsine fazladan onar dolar ödeyeceğini söylemiş. Başarırsa da ortadaki bütün parayı alacakmış. Bir peçeteye hızlıca altı sözcük yazmış ve dolaştırmış, iddiayı kazanmış. O sözcükler şunlarmış: “Satılık. Bebek Ayakkabıları. Hiç Giyilmemiş.” Giriş, gelişme ve sonuç!”

Günümüzde Hemingway’in dünyanın en kısa öyküsü olarak internette meşhur olan bu hikâyesinin doğru olup olmadığını Garson O’Toole adında bir internet sitesi sahibi araştırmış ve onun açıklamalarına göre, bu altı kelimelik hikâye Hemingway’den çok önce birçok kez bir yerlerde kullanılmış. Garson O’Toole’un yaptığı araştırmalara göre, yirminci yüzyılın başlarında, Hemingway henüz yedi yaşındayken ilk kez bir gazetenin ilan sayfasında yer almış: “Satılık: Bebek arabası. Hiç kullanılmadı.”

1921’de ise köşe yazarı Roy K. Moulton, “Brooklyn Home Talk gazetesinde, Jerry adındaki bir arkadaşının şu sözlerini aktarmış: “Satılık bebek arabası. Hiç kullanılmadı, diye bir ilan vardı. Bundan
çok iyi film olmaz mı?”

Haziran 1921’de Life dergisinde “Dénouement” (Netice) başlığıyla yayımlanan bir yazıda ise “Amerika’nın en iyi drama yazarı, Houston Post gazetesindeki bu 5 kelimelik “Satılık: Bebek arabası. Hiç kullanılmadı.” ilandaki gibi tek perdelik bir oyun yazabilen kadın ya da adam olacak.

1927’de ise, insanları seri ilan vermeye teşvik etme amacıyla yapılan bir bant-karikatürde yer almış: “Dünyanın en iyi kısa hikâyesinin yedi kelimeden oluşan bir seri ilan olduğunu söylüyorlar.”

Görünen o ki, ister Hemingway’in girdiği bir iddia sonucunda yazılmış olsun, ister çok eski bir gazetenin ilan sayfasında kısa bir ilan olarak ortaya çıkmış olsun  “Satılık: Bebek arabası… Hiç Kullanılmadı.” içinde ünlü edebiyatçıların da olduğu birçok insan tarafından dünyanın en kısa ve etkili hikâyesi olarak kabul edilmiş.