Kendi Kendine Küçülen Adam

The Incredible Shrinking Man

Yönetmenliğini Jack Arnold’ın yaptığı 1957 ABD yapımı filmin oyuncuları arasında Grant Williams, Randy Stuart, April Kent, Paul Langton, Raymond Bailey, William Schallert, Frank J. Scannell, Helene Marshall, Diana Darrin, Billy Curtis yer alır. Yapımcılığını Albert Zugsmith’in üstlendiği filmin senaryosu, Richard Matheson’un “The Shrinking Man” romanından uyarlanarak Richard Matheson ve Richard Alan Simmons tarafından yazılmıştır.

Bir deniz yolculuğu sırasında gizemli, muhtemelen radyoaktif bir bulutun etkisine maruz kalan Scott Carey (Grant Williams), yavaş yavaş küçüldüğünü fark eder. Kendi Kendine Küçülen Adam’ın ilk yarısı kahramanın içinde bulunduğu zor durumu, tıbbi, ev hayatıyla ilgili ve sosyoekonomik bir sorun olarak betimler, filmin ikinci yarısında artık bir ayakkabı topuğundan bile kısa olan Scott’ın kendi bodrumunda kapana kısılır ve çeşitli doğal tehditlerle mücadele etmek durumunda kalır. Bundan sonra yaşamı, bir hayatta kalma savaşına dönüşür. Boyunun yarattığı engellere karşı tek silahı, kıvrak zekâsıdır.

Richard Matheson’in aynı adlı kitabından uyarlanan, 1957’nin bu bilim-kurgu filmi, “Şimdiye dek yapılmış en inanılmaz öykü”, “Bilinmeyene yapılan inanılmaz bir seyahat” gibi abartılı kampanyalarla pazarlanmış, neticesinde Hugo ödülü de kazanmıştı.

Kendi Kendine Küçülen Adam, sürükleyici ve şiirsel bir bilimkurgu macera, popüler sinemanın açıkça metafizikle ilgilenmesinin nadir örneklerinden biri olan film, gücünü büyük ölçüde psikolojik derinliğinden ve nesneleri dinamik ve etkin biçimde kullanmasından (merdivenlerin, sandıkların, kibrit kutularının mimari unsur olarak kullanımı) alıyor. Matheson ve Arnold için Scott Carey, sıradan bir atom çağı adamı: Onun macerası, yapay çevrenin düşmanlığı ve insanoğlunun kendisini her şeyin ölçüsü yapma yönündeki engellenemez arzusu bakımından ibret verici.