Pelerinine güven o seni koruyacaktır

Gölgelerin Efendisi – John Flanagan

“Will yıllarca bilmediği şeyleri öğrenme merakı ve gitmemesi gereken yerlere gitme tutkusu sayesinde, açık alanlardan görülmeden geçme yeteneğini geliştirmişti.
Rüzgar, ağaçların yüksek dallarını sallayarak, ay ışığında hareket eden şekiller oluşturuyordu. Bu şekiller, şu anda Will’in çok işine yarıyordu. Hareketlerini, içgüdüsel olarak ağaçların ritmine uyduruyordu. Böylece, göze batmadan, bahçenin bir parçası olarak, saklanarak ilerleyebiliyordu.

Dediğim gibi, Lordum. Şatonun bahçesini gölge gibi aştı. Nöbetçiyi atlatıp örümcek gibi kule duvarına tırmandı.”

Araluen Krallığı’nda yaşayan Will’in en büyük hayali hiç tanıyamadığı babası gibi bir şövalye olmaktır. Redmont Kalesi’nin savaş okuluna seçilmediğinde dünyası başına yıkılır. Ancak bir işe yarayıp yaramadığını kendinin bile bilmediği yeteneklerinden, gelmiş geçmiş en iyi orman muhafızlarından biri olan esrarengiz Halt haberdardır. Halt Will’i, krallıkta yaşayan insanların bir büyüyle görünmez olduklarına inandıkları Orman Muhafızları Birliği’ne kendisinin çırağı olarak seçer. Böylece Will, ustası  Halt’la yaşayacakları birbirinden ilginç serüvenlerle dolacak yaşamına da adım atar.

Son yılların en iyi fantastik macera serilerinden biri olan Gölgelerin Efendisi on iki kitaptan oluşuyor. Yalnızca çocukların değil, yetişkinlerin de tutkuyla okuduğu kitabın tüm karakterlerine duyacağınız yakınlığı ve sevgiyi yazarı John Flanagan’a da duyacaksınız.

Ama illaki tanımak isterseniz: John Flanagan

Reklamcılıkla başladığı iş yaşamına senaryo editörlüğüyle devam etmiş olan John Flanagan, 22 Mayıs 1944’te Sidney, Avustralya’da doğmuştur. Waverley College mezunu olan Flanagan, Hey Dad!.. ve Hamton Court televizyon dizilerinde senaryo yazarlığı yapmış. Leonie Flanagan ile evli olan Avustralyalı yazarın Penny, Kitty ve Michael adlarında üç çocuğu var.

Arkadaşlarına göre ufak tefek bir çocuk olan on iki yaşındaki oğlu Michael’a kahraman olmak için her zaman iri yarı ve güçlü olmak gerekmediğini göstermek amacıyla Will karakterini yarattığını Gölgelerin Efendisi serisini yazar. Gittikçe popülerliği artan ve oldukça beğeni toplayan kitap birçok ülkede yayımlanır. Serinin yedinci kitabı Fidye ile yılın kitabı ödülünü alan Flanagan, haftalarca New York Times Bestseller listesinde kalan serisini on üç kitapla tamamlar ve şimdilerde altıncı kitabının yayımlandığı Kardeşlik Savaşçıları serisini yazmaya başlar. Kardeşlik Savaşçıları da birçok ülkede yayımlanmaya devam eder ve Gölgelerin Efendisi gibi okuyucularının yeni kitabını heyecanla bekledikleri serilerden biri haline gelir. Kardeşlik Savaşçıları yayımlanırken geriye dönük olarak okuyucunun talebi üzerine Gölgelerin Efendisi’nin on üçüncü kitabı da yayımlanır.

Eserleri
Gölgelerin Efendisi 1 : Gorlan Harabeleri
Gölgelerin Efendisi 2 : Yanan Köprü
Gölgelerin Efendisi 3 : Buzlar Ülkesi
Gölgelerin Efendisi 4 : Skandiya’yı Kurtarmak
Gölgelerin Efendisi 5 : Kuzeydeki Büyücü
Gölgelerin Efendisi 6 : Kuşatma Altında
Gölgelerin Efendisi 7 : Fidye
Gölgelerin Efendisi 8 : Clonmel’in Kralları
Gölgelerin Efendisi 9 : Zehirli Ok
Gölgelerin Efendisi 10 : Nihon-Ja İmparatoru
Gölgelerin Efendisi 11 : Kayıp Öyküler
Gölgelerin Efendisi 12 : Son Orman Muhafızı
Kardeşlik Savaşçıları 1 : Dışlanmışlar
Kardeşlik Savaşçıları 2 : İşgalciler
Kardeşlik Savaşçıları 3 : Avcılar
Kardeşlik Savaşçıları 4 : Socorro Köleleri
Kardeşlik Savaşçıları 5 : Akrep Dağı
Kardeşlik Savaşçıları 6 : Hayalet Yüzler
Gölgelerin Efendisi – İlk Yıllar 1 : Gorlan’daki Turnuva